Filtr akustyczny do tłumienia hałasu, wykonany przez Wojciecha Łapkę z Politechniki Poznańskiej zdobył tytuł "Wynalazku roku" w konkursie organizowanym przez Miasto Poznań. Konkurs przeznaczony był dla młodych wynalazców, naukowców i studentów. Do finału zakwalifikowano sześć projektów. Zwycięski projekt opiera się na koncepcji tzw. śruby Archimedesa. Wynalazca otrzymał nagrodę w wysokości 6 tys. zł.

"Nagrodzony w konkursie projekt to filtr, który można umieścić w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Rozwiązanie to, umieszczane wewnątrz instalacji, redukuje hałas wywoływany przez te urządzenia" - powiedział w środę PAP Borys Fromberg z Urzędu Miasta Poznania.

Koncepcja jest prosta i tania w zastosowaniu. Wynalazca już zgłosił wniosek o uzyskanie patentu na swój projekt.

"Mój wynalazek pomoże poradzić sobie z wszechobecnym problemem hałasu. Instalacje wentylacyjne nie muszą hałasować; obecnie w wielu przypadkach mamy tam do czynienia np. z buczeniem wentylatorów. Ten filtr pomaga to zlikwidować" - powiedział Łapka.

Projekt "Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych" dr inż. Wojciecha Łapki >>czytaj

W finale jury oceniało ponadto projekt Trip-Trop.pl - portal internetowy łączący gry miejskie z aplikacjami na telefon komórkowy, koncepcję pieczywa żytniego na zakwasie, wzbogaconego o suszone młóto pomidorowe, projekt "Gra w czerwone" - grę przeznaczoną dla przechodniów, uprzyjemniającą oczekiwanie na zielone światło, aplikację Art4Europe na telefon komórkowy, umożliwiającą pobieranie informacji o oglądanych dziełach sztuki, oraz system do zdalnego zarządzania instalacjami zamontowanymi w mieszkaniu.

Na konkurs wpłynęło ok. 30 projektów. Autorzy prac, które zakwalifikowały się do finałowego etapu, przedstawiali w połowie grudnia swoje projekty przed komisją konkursową. W gronie jury znaleźli się przedstawiciele Politechniki Poznańskiej, firmy komputerowej oraz Miasta Poznania.

Organizatorem konkursu "Wynalazek roku" jest Miasto Poznań. Projekt jest elementem programu edukacyjnego "Poznań know how workshops" i ma na celu wyróżnianie i promocję zdolnych twórców, ich unikatowych pomysłów i ambitnych przedsięwzięć biznesowych.

W ramach projektu zorganizowano już szereg wydarzeń edukacyjnych i naukowych, m.in.: Międzynarodową Konferencję Allegro e-nnovation, Warsztaty Tańca Współczesnego - projekt Polskiego Teatru Tańca, Scenę Moliera - unikatowy w skali kraju projekt nauki języków przez teatr czy też Noc Naukowców - warsztaty naukowe.

Wynalazek roku - Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Prezentowane rozwiązanie jest nowością w dziedzinie akustyki i inżynierii hałasu. Oparte jest na znanym rozwiązaniu technicznym - śrubie Archimedesa – powszechnie stosowanym w różnych gałęziach przemysłu, głównie do transportowania różnych mediów. Istotą wynalazku jest akustyczny filtr do tłumienia dźwięku w instalacjach kanałowych składający się z helikoidalnie uformowanego profilu i trzpienia umieszczonych w kanale cylindrycznym i wykonanych z twardego akustycznie materiału.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:
• całkowite wytłumienie dźwięku w częstotliwości rezonansowej filtra, gdzie stosunek tłumionego pasma częstotliwości przy spadku wzmocnienia o 3dB do częstotliwości rezonansowej filtra wynosi 0,14. Przy czym tłumione pasmo częstotliwości jest symetrycznie rozłożone względem częstotliwości rezonansowej filtra,
• tłumienie dźwięku dla dowolnej częstotliwości, w tym dla niskich częstotliwości typowych dla hałasu pochodzenia kominowego,
• możliwość umieszczenia filtra akustycznego wewnątrz instalacji kanałowej bez konieczności jej demontażu.
Rozwiązanie to jest alternatywą w przypadku np. dużych kominów, gdzie pojawia się problem z niskoczęstotliwościowym hałasem, a standardowe rozwiązania nie przynoszą efektu a co więcej często nawet nie można ich zastosować ze względu na zbyt duże gabaryty. W tych okolicznościach nowo odkryty rezonator helikoidalny otwiera nowe możliwości walki z hałasem, gdyż w prosty i tani sposób można go wykonać i umieścić od góry komina w jego wnętrzu.

Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - dr inż. Wojciech Łapka

Helikoidalny filtr akustyczny do tłumienia hałasu w instalacjach kominowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - dr inż. Wojciech Łapka

 

Co więcej jego działanie i efektywność zaskakuje mnogością możliwych konfiguracji wymiarowych jak i uzyskiwanych charakterystyk tłumienia dźwięku w dziedzinie częstotliwości. Można nim tłumić dyskretne dźwięki w jednej częstotliwości lub w kilku częstotliwościach, a także w przedziałach częstotliwości.
Rozwiązanie to może służyć także do poprawy aktualnie zastosowanych tłumików np. w instalacjach wentylacyjnych, gdy np. jedna lub kilka dźwięków nadal pojawia się w widmie hałasu.
Zaskakuje także dotychczas nie w pełni opisane zjawisko powstawania kilku rezonansów w rezonatorze helikoidalnym.
W końcu rozwiązanie to otwiera nowe umysły inżynierów i naukowców z dziedziny tłumików akustycznych na projektowanie nowych/nietypowych rozwiązań do walki z hałasem. >>więcej

 

PAP Nauka w Polsce

PAP Nauka w Polsce