Na początku maja 2019 r. japońskie media poinformowały, że prezes i dyrektor generalny Masanori Togawa przedstawił prace rozwojowe prowadzone przez Daikin w sprawie nowego niższego czynnika chłodniczego GWP A2L do stosowania w systemach DX. Dyrektor Togawa stwierdził w komentarzu, że czynnik chłodniczy będzie dostępny w 2023 roku.

W oświadczeniu dla Cooling Post japoński producent klimatyzacji starał się wyjaśnić swoje zamiary.

Potwierdza to, że Daikin wraz z Panasonic, Toshiba Carrier i Mitsubishi Electric są obecnie częścią japońskiej inicjatywy wspieranej przez rząd w celu opracowania czynników chłodniczych nowej generacji i ich zastosowania. Szczególną rolą Daikin w projekcie jest prowadzenie badań nad czynnikiem chłodniczym A2L do klimatyzatorów z bezpośrednim odparowaniem o GWP 10 lub mniejszym.

„Nie ma gwarancji sukcesu, ale wyniki czteroletniego projektu badawczego spodziewane są w marcu 2023 r. Jednak jego komercjalizacja i dostępność w nowych produktach będzie prawdopodobnie o wiele dłuższa” - twierdzi firma w oświadczeniu. - „Testy toksyczności i palności dla zatwierdzenia normalizacji zajęłyby 2-3 lata, a następnie opracowanie nowych produktów zajęłoby co najmniej kilka lat."

„Daikin nadal wierzy, że R32 jest odpowiednim funkcjonującym czynnikiem chłodniczym, ale będziemy kontynuować nasze badania w celu uzyskania jeszcze lepszych alternatyw w przyszłości” - dodaje Daikin w oświadczeniu.