Danfoss kupuje 20% akcji SMA i planuje sprzedać firmie swój dział zajmujący się falownikami na potrzeby techniki solarnej. Takie rozwiązanie poprawi konkurencyjność i atrakcyjność SMA. Po zakończeniu transkacji (3. kwartał 2014 roku), na rosnącym rynku średnich urządzeń fotowoltaicznych w Europie, Chinach i USA pojawi się nowy produkt SMA.

- Sojusz strategiczny z Danfoss wzmacnia wiodącą pozycję SMA’s na światowym rynku fotowoltaiki. Na rynku tym napotykamy wysoką konkurencyjność i coraz większą presję na cenę.  Wobec tego, SMA skorzysta z wieloletnich doświadczęń Danfoss w zakresie napędów. Rynek ten przez dłuższy czas był silnie konkurencyjny. Jednocześnie, strategia grupy Danfoss to optymalizacja kosztów, poprzez odpowiednie wykorzystanie zasobów i i obniżanie kosztów. Bliska wpsółpraca pozwoli znacznie poprawić politykę kosztów w obu firmach - powiedział Pierre-Pascal Urbon, dyrektor generalny SMA.

- Silna współpraca Danfoss, wiodącego specjalisty w zakresie napędów i SMA, firmy o unikatowej pozycji na rynku falowników dla techniki solarnej, oznacza jeden z największych sojuszy na skalę światową - mówi Niels B. Christiansen, Prezes Danfoss.

Wolumen transakcji wyniesie 302,38 mln €.

Źródło: Danfoss, fot. SMA