Polsko-japońska spółka joint venture zlokalizowana w kampusie Danfoss w Grodzisku Mazowieckim uruchomi w 2023 r. nowe linie produkcyjne. Inwestycja jest warta 9,4 mln EUR. To kolejny etap 20-letniej współpracy Danfoss Poland z Saginomiya Seisakusho.

Firmy wspólnie podjęły decyzję o rozszerzeniu działalności, dzięki której w Polsce będą powstawały dwa kluczowe produkty, do tej pory produkowane w Japonii: czujniki NSK, które odgrywają ważną rolę w procesie elektryfikacji oraz 4-drogowe zawory zwrotne wraz z cewkami, wspierające rozwój rynku pomp ciepła w Europie.

W drugim kwartale 2023 r. rozpocznie się transfer maszyn nowych linii produkcyjnych z Japonii i Chin do Grodziska. Nowe linie powstaną w miejscu istniejącego magazynu komponentów, który jeszcze w tym roku zostanie przeniesiony do nowej przestrzeni, wynajętej poza terenem firmy. Danfoss Saginomiya obecnie zatrudnia 96 osób w Grodzisku, a na potrzeby nowych linii powstanie 60 dodatkowych stanowisk pracy.

„Znacząco zwiększamy produkcję i poszerzamy portfolio Danfoss, a jednocześnie realizujemy politykę regionalizacji. Nasz ślad węglowy dostosowujemy do potrzeb europejskich, tzn. nasze produkty w drodze do klientów pokonają krótszą trasę, co zmniejszy emisję dwutlenku węgla. Jednocześnie powstające u nas produkty Danfoss Saginomiya stanowią ważny element w procesie elektryfikacji, a także rozwoju pomp ciepła na rynku europejskim” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.

Partnerstwo Danfoss i Saginomiya Seisakusho trwa od 20 lat w formie spółki joint venture W przypadku Danfoss Saginomiya współpraca obu podmiotów opiera się na trzech filarach, gdzie w Grodzisku jest realizowana produkcja; Saginomiya zapewnia główny kanał dystrybucji produktów Danfoss w Japonii, a w kanałach sprzedaży Danfoss są sprzedawane produkty Saginomiya producentom OEM na rynku globalnym.

„Obecnie w Grodzisku Mazowieckim produkujemy miniaturowe presostaty oraz wyłączniki ciśnieniowe do aplikacji chłodniczych z CO2, na licencji Saginomiya Seisakusho Inc. Na mocy ostatniej decyzji wkrótce rozszerzymy nasze portfolio o dwa kolejne produkty. Podobnie jak dotychczas w większości przypadków park maszynowy będzie budowany i dostosowany do naszych potrzeb, jak również proces produkcyjny będzie nadzorowany przez dedykowany personel Saginomiya Seisakusho” – poinformował Piotr Sochacki, dyrektor produkcji.
Współpraca z Saginomiya to niejedyna aktywność Danfoss w Japonii. Niedawne przejęcie przez Danfoss firmy EATON zwiększyło pozycję Grupy Danfoss w tym kraju. Wówczas dołączyło do Danfoss ponad 200 pracowników sprzedaży (Osaka i Fukuoka) i produkcji (Kioto).
Siedziba Saginomiya Seisakushoma znajduje się w Tokio. Firma ma swoje fabryki w trzech miastach: Tokorozawa, Sayama i Yonezawa.