Mimo, że w energooszczędnych domach stosujemy zaawansowane technologicznie systemy grzewcze z pompami ciepła lub kolektorami słonecznymi, instalacje ogrzewania podłogowego, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła i instalacje klimatyzacyjne, to jednak regulacja mikroklimatu wewnętrznego może stanowić wyzwanie dla właścicieli domów. Danfoss Heating Solutions otworzył w duńskim Ulvehavevej centrum badawcze, które jako pierwsze na świecie oferuje zintegowane rozwiązania kontrolujące klimat wewnątrz budynków mieszkalnych.

Nowoczesne systemy grzewcze i klimatyzacyjne mają czynić domy bardziej energooszczędnymi, lecz w rzeczywistości zdarza się, że systemy te wykluczają tę cechę, dlatego know-how z tego zakresu jest coraz bardziej pożądane i wymagane. Zadaniem nowego centrum badawczego Danfoss jest testowanie zainstalowanych zbiorczych systemów służących do kontroli klimatu w domu, by wszystkie razem działały kompatybilnie.

„Nowe centrum badań stanowi podstawę dla testów i rozwoju produktów dla obecnych i przyszłych potrzeb rynku. Wiele domów jest tak dobrze izolowanych, że można by je ogrzać za pomocą suszarki do włosów, a wyzwaniem okazuje się zapewnienie komfortowego klimatu bez konieczności otwierania drzwi w celu skompensowania nadmiaru ciepła. Danfoss chce być mistrzem świata w kontroli mikroklimatu domowego poprzez wszystkie nasze produkty - i, ewentualnie, również inne produkty - działające razem w jednym energooszczędnym systemie" - mówi Kim Christensen, prezes Danfoss Heating Solutions.

Pomieszczenia służące do testów w centrum badawczym w Ulvehavevej umieszczono w specjalnie izolowanej przestrzeni, w której inżynierzy Danfoss mogą symulować różne warunki temperaturowe i sprawdzać odpowiedź na nie produktów i systemów regulujących i kontrolujących mikroklimat. Nawet w ciepłe, letnie dni, Danfoss może przeprowadzać testy dla warunków zimowych w temperaturze -20° Celsjusza.

Dotychczas Danfoss posiadał laboratorium do testowania pojedynczych produktów w tym samym czasie. Inwestorzy albo musieli czekać na swoją kolej, albo testować nowe produkty we własnych domach.

"Przeprowadzenie testów w prywatnym domu nie zawsze jest optymalne, ponieważ nigdy nie można powtórzyć badania w dokładnie tych samych warunkach pogodowych. Jest to zaś możliwe w centrum badawczym, które posiada odpowiednią konstrukcję dla współpracy i badań nad optymalizacją interakcji między systemami i technologiami oraz tworzenia przyszłościowych rozwiązań efektywnych dla wszystkich rodzajów budynków. Nowe udogodnienia zapewnią szybsze wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań i produktów" - mówi Jacob Madsen, wiceprezes firmy Danfoss Electric Heating Systems i prezydent Danfoss w Vejle.

Centrum badań znajduje się w siedzibie firmy Danfoss w Ulvehavevej w Vejle w Danii. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 162 m² składa się z trzech pokoi badań, w których wykorzystano różne materiały podłogowe, takie jak panele drewniane i płyty ceramiczne, jakie można znaleźć w prawdziwych domach. >>zobacz

Źródło, foto: Danfoss A/S