Strajk klimatyczny
27 września o 11:55 wszyscy pracownicy firmy Menerga wzięli udział w strajku klimatycznym, na który zaprosili także swoich klientów i lokalne firmy. Tym samym wzięli udział w inicjatywie 150 krajów na całym świecie, w której w tygodniu 20–27 września br. miały miejsce protesty, mające na celu zwiększenie świadomości na temat polityk środowiskowych i podjęcie aktywnych działań przeciwko ociepleniu klimatu. Strajk został zorganizowany przez Inicjatywę Młodzieży w Sprawie Klimatu, która koncentruje się na klimacie i zmianach klimatu. Rozumieją szerszą sprawiedliwość ekologiczną jako zobowiązanie do godnego życia na naszej Planecie.

Odpowiedzialność za środowisko powinna być jedną z podstawowych wartości każdej osoby
W Menerdze postanowiono wesprzeć młodzież i przyłączyć się do protestu. "Zrobiliśmy to, ponieważ odpowiedzialność za środowisko jest podstawową wartością Menerga. Wezwaliśmy także do strajku całej społeczności (firmy ze strefy Tezno), a także naszych klientów i partnerów biznesowych." - czytamy na stronie firmy.

- Wierzymy w siłę dużych działań, a także małych gestów jednostki. To jest droga do ekologicznego społeczeństwa - dodał dyrektor firmy Danijel Muršič. 

Dlaczego strajk dla klimatu?
Celem strajku jest przypomnienie obywatelom o ich polityce, że problem jest poważniejszy, niż jest obecnie rozwiązywany, oraz, że spowolnienie globalnego ocieplenia jest priorytetem, który należy rozwiązać bardziej szczegółowo.

Zmiana klimatu to rzeczywistość
Powszechne protesty klimatyczne rozpoczęły się we wrześniu na całym świecie, szukając przedstawicieli wszystkich pokoleń, aby wpłynąć na decyzje ONZ. Zmiany klimatu już przynoszą żniwo, a miliony cierpią z powodu katastrofalnych konsekwencji. Długotrwałe susze w Afryce Subsaharyjskiej, fale upałów niszczące skale temperatur i niszczycielskie burze tropikalne to tylko część problemów spowodowanych zmianami klimatu. Rządy muszą pilnie podjąć kroki w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, w przeciwnym razie pogorszy się pogoda.

Wszystko to i jeszcze więcej przypomina szwedzka działaczka Greta Thunberg, która zainspirowała światowy ruch swoją inicjatywą „Piątek dla przyszłości” (FFF-FridaysForFuture). Tak było w 2018 r., kiedy 15-letnia Greta protestowała przed Parlamentem przez 3 tygodnie, ponieważ nie podjął niezbędnych działań w celu ograniczenia kryzysu klimatycznego. Codziennie dzieliła się swoimi obawami w sieciach społecznościowych i wkrótce stała się światowej sławy działaczką na rzecz środowiska.