LAVIDA, nowoczesny, elegancki hotel nieopodal Girony, posiada najbardziej efektywne na rynku rozwiązania klimatyzacyjne firmy Panasonic, za które otrzymał prestiżową nagrodę BEST HOSPITALITY PROJECT w konkursie Panasonic PRO Awards 2018. System chłodzenia hotelu to połączenie 3-rurowych systemów ECO-i EX VRF dla pokoi gościnnych oraz 2-rurowych systemów ECO-i VRF dla obszarów wspólnych i jednostek UTA Kit, które razem skutecznie wentylują budynek.

Położony w imponującym PGA Catalunya Resort między dwoma polami golfowymi hotel LAVIDA znajduje się 10 minut od Girony. Zaliczane do najlepszych w Europie, pola golfowe są doskonale wyposażone i były miejscem turniejów The European Tour oraz trzykrotnym organizatorem Spanish Open.

Butikowy hotel LAVIDA składa się z 50 przestronnych pokoi, zaprojektowanych i wyposażonych we wszystkie udogodnienia niezbędne do zapewnienia gościom naprawdę wyjątkowych wrażeń. Łącząc wypoczynek i relaks z szeroką gamą zajęć zarówno wewnątrz, jak i na świeżym powietrzu, hotel oferuje takie aktywności jak: golf, wioślarstwo, jazda na rowerze, wędrówki piesze, odkryty basen z miejscami do siedzenia oraz przestrzeń fitness. Ponadto, hotelowa restauracja Bella's oferuje kulinarny mix dań inspirowanych kuchnią śródziemnomorską, w otoczeniu nieformalnego designu i relaksującej atmosfery.

Oprócz imponującego wystroju i wyposażenia, hotel szczyci się również wydajnym systemem klimatyzacji, który zapewnia gościom i personelowi maksymalną wygodę przez cały rok. Nowoczesna instalacja wykorzystująca rozwiązanie Panasonic Heating & Cooling zyskała uznanie, zdobywając nagrodę BEST HOSPITALITY PROJECT podczas Panasonic PRO Awards 2018. Starannie zaprojektowana instalacja zapewnia jednoczesny dostęp do funkcji ogrzewania jak i chłodzenia, z możliwością indywidualnej regulacji w każdym pomieszczeniu, dodatkowo gwarantując optymalną temperaturę w częściach wspólnych. Dzięki temu zaprojektowane rozwiązanie cechuje wszechstronność, a także wyjątkowa efektywność energetyczna.

W przypadku dużych pokoi hotel wymagał również, aby powietrze pierwotne było dostarczane przez wewnętrzne jednostki klimatyzacyjne, które musiały być smukłe, aby można było dyskretnie zainstalować je nad łazienkami w każdym pokoju w celu zachowania eleganckiego wyglądu zgodnego z wystrojem wnętrza hotelu.

Ostatecznie wybrane dla hotelu LAVIDA rozwiązania Panasonic obejmowały instalację 3-rurowych ECO-i EX VRF dla pokoi gościnnych oraz 2-rurowych ECO-i VRF dla obszarów wspólnych. Jest to globalny system klimatyzacji, ale z możliwością dostosowania do lokalnych warunków, sterowany centralnie i zarządzany przez concierge'a w celu jednoczesnego dostarczania zimnego i gorącego powietrza. Daje on również możliwość dostarczania pierwotnego powietrza do każdego pokoju za pomocą tego samego systemu VRF przy wsparciu zestawu AHU, dzięki któremu uniknięto konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z instalacją chłodniczą czy kotłem.

Lokalny dystrybutor i firma instalacyjna Terundar poleciła rozwiązania Panasonic Heating & Cooling ze względu na ich wszechstronność i łatwość sterowania. Elastyczność urządzeń Panasonic pozwoliła również na stworzenie inteligentnie zaprojektowanego, zintegrowanego i łatwego w zarządzaniu systemu klimatyzacji i wentylacji, dostosowanego do potrzeb klienta.

Ponadto, w wewnętrznym obszarze serwisowym z sieciami chłodniczymi, zainstalowano rozdzielacze złączy i rury, a jednostki zewnętrzne zostały umieszczone w taki sposób, aby nie były widoczne dla gości.

Częścią instalacji był system ECOi-EX, który został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu wysokiej sprawności nawet przy częściowym obciążeniu. Rozwiązanie to obniża koszty energii dzięki zastosowaniu dwóch sprężarek z inwerterem rotacyjnym. Cieszy się ono wysoką niezawodnością, ponieważ gwarantuje 100% wydajności w trybie chłodzenia, nawet przy temperaturach zewnętrznych do 43°C. Dzięki 1000 metrom rur, ECO-i Ex oferuje możliwość osiągnięcia do 30 metrów wysokości pomiędzy jednostkami wewnętrznymi i 200 metrów odległości pomiędzy jednostkami wewnętrznymi a zewnętrznymi. Dlatego systemy te są idealne do dużych budynków, takich jak lotniska, szkoły, szpitale i hotele.