Alitis – dotychczasowy przedstawiciel firmy Systemair na Białoruś i okręg kaliningradzki z obrotem 5,5 mln euro w 2014 roku – będzie teraz firmą w strukturach grupy Systemair. Alitis zatrudnia 15 pracowników (większość z nich w Mińsku). Jak mówi Frederik Andersson, wiceprezes marketingu w Systemair: Szczególnie Białoruś, ale także Kaliningrad, to dla nas interesujące rynki, zaś przejęcie naszych kanałów sprzedażowych umożliwia nam działanie na miejscu, co wzmacnia naszą przyszłą pozycję.

W Słowenii Systemair kupił oddział produkujący centrale wentylacyjne od firmy Kolektor koling. Oddział ten ma przynosić roczny obrót 3 mln euro. Produkowane są centrale wentylacyjne o wydatku od 500 m3/h do 80 000m3/h, z możliwością dostosowania ich do potrzeb konkretnego odbiorcy (np. specjalistyczne wykonanie higieniczne). - Dzięki temu ruchowi zwiększymy wielkość sprzedaży i obecność w krajach bałkańskich. Liczymy na możliwości, które w tym regionie da nam projektowanie i wdrożenie tego zakresu produktów – komentuje Roland Kasper, szef Systemair.

Zastanawiamy się, czy zainteresowanie krajami słowiańskimi obejmie oprócz południa i wschodu Europy także i jej centralną część i czy możemy spodziewać się przejęć ze strony Systemair także na rynku polskim...

Przypomnijmy, że Grupa Systemair prowadzi produkcję pod markami Systemair, Frico, VEAB, Fantech, Menerga oraz Holland Heating i liczy w sumie 60 firm.