Czy budując dom zastanawiasz się na funkcjonalnością i możliwościami filtrów powietrza, które wybierasz do swojej instalacji wentylacyjnej? Czy są trwałe? Jak często powinieneś je wymienić? Co powoduje szybkie zabrudzenia filtrów włókninowych a tym samym słabą jakość ich pracy? To m.in.: błędy w montażu, nieszczelność układu filtracji, zły dobór filtrów do danego systemu oraz uszkodzenia mechaniczne. Dlatego już na etapie projektowania ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju filtra. Jaka jest, alternatywa dla popularnej HEPY? Warte uwagi są filtry elektrostatyczne - na rynku dostępne są kompleksowe jednostka do wpinania w systemy również już te istniejące.

Branży HVAC czy HVAC-R jest świadoma, że umiejętnie dobrane filtry mają wiele zalet, z jednej strony zapewniają użytkownikom właściwą, jakość powietrza (co ważne, zwiększa się świadomość konsumentów w tym temacie), a z drugiej - ochronę przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami jak np. piasek czy duże cząstki nawiewane z zewnątrz, które mogą powodować nieprawidłowości w działaniu instalacji czy uszkodzenia niektórych jej komponentów.

Czym powinny charakteryzować się filtry powietrza dedykowane do systemów wentylacyjnych? Powinien usuwać jak najwięcej zanieczyszczeń powietrza oraz dbać o ekonomię użytkownika, czyli niskie zużycie energii elektrycznej i brak kosztów związanych z regularną wymianą filtrów.

Podejmując decyzję o wyborze filtra warto przeanalizować kilka pytań i stojących za nimi odpowiedzi:
- czy niska cena produktu przekłada się na jego wydajność i jakość?
- czy zależy nam na jak najdłuższej sprawności filtra oraz całego systemu?
- czy biorąc pod uwagę cenę zakupu, liczymy również opłaty eksploatacyjne związane z serwisem czy regularną wymianą filtrów?
- czy wiemy, jak będzie się wyglądała skuteczność filtracji oraz opór przepływu powietrza w momencie nagromadzenia się zanieczyszczeń na filtrze?

Rozwiązaniem spełniającymi wszystkie kryteria są elektrostatyczne filtry kanałowe, które w porównaniu z innymi technologiami charakteryzują się większą wydajnością i żywotnością oraz możliwością wielokrotnego użytku. Na polskim rynku wartym uwagi są modele kanałowe Elixair. Kompaktowe jednostki, posiadające 3 różnego rodzaju filtry, gotowe do montażu w poziomych, jak i pionowych przewodach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych czy rekuperacji.


ZASADA DZIAŁANIA
Filtry elektrostatyczne działają na zasadzie wyładowań elektrycznych. Oznacza to, że cząsteczki przelatujące przez filtr (często niewidzialne gołym okiem), takie jak brud, kurz, pyłki i pleśń, mają ładunek dodatni i dlatego są przyciągane przez filtr jak magnes. Takie przywieranie zanieczyszczeń do filtra ma 3 zalety. Pierwsza i najważniejsza to zapobieganie recyrkulacji niezdrowych cząstek w domu lub biurze podczas pracy klimatyzatora, wentylacji czy rekuperatora. Druga - ochrona urządzenia przed zapchaniem kurzem i brudem. Trzecia - prąd w filtrach elektrostatycznych nie tylko zatrzymuje, ale i powoduje rozpad cząsteczek takich jak wirusy, pleśń, bakterie, roztocza na biologicznie neutralny osad, dzięki czemu stają się one nieaktywne. Przewagą tego typu filtrów to także ich konstrukcja - filtr elektrostatyczny jest zmywalny, dzięki czemu nie ma potrzeby jego wymiany na nowy, wystarczy go umyć, wysuszyć i ponownie zainstalować.

Najczęściej w systemach wentylacyjnych stosuje się filtry wykonane z materiałów włókninowych tzw. HEPA. Ich minusem jest to, że przechwycone zanieczyszczenia (np. pleśń, czy bakterie) gromadzą się na ich powierzchni i namnażają aż do momentu wymiany filtra na nowy. Co to oznacza dla użytkownika? Filtr szybko się zapycha i konieczna jest jego częsta wymiana, dodatkowo zapchany filtr to wysokie straty ciśnienia, które prowadzą do wyższego zużycia energii i wyższego poziomu hałasu. Zgromadzone na filtrze zanieczyszczenia to również ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych cząstek wraz z przepływem powietrza.
Filtr elektrostatyczny pobiera jedynie 3W prądu. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja sprawia, że jest dużo bardziej wydajny niż standardowe filtry z włókniny.

 

 

 

TRZY STOPNIE DO CZYSTEGO POWIETRZA

Model ELIXAIR do instalacji w kanałach wentylacyjnych w porównaniu z innymi urządzeniami gotowymi do montażu posiada 3 stopniowy system filtracji: filtr wstępny, elektrostatyczny i węglowy. Filtr wstępny zatrzymuje największe zanieczyszczenia typu sierść, włosy, kurz. Filtr elektrostatyczny, czyli serce urządzenia - wyłapuje pyły ePM1 i ePM2.5 (główne składnik smogu), pyłki drzew i traw, kurzu, roztoczy, pleśni, grzybów, alergenów wziewnych, bakterii i wirusów. Filtr węglowy - usuwa gazy, LZO, nieprzyjemne zapachy, aerozole, dym tytoniowy. Skuteczność eliminacji zanieczyszczeń przez jednostki ELIXAIR utrzymuje się na poziomie 99,8%.



Schemat przekrojowy jednostek kanałowych Elixair

Zalety montażu elektrostatycznego filtra powietrza:
• Oszczędność kosztów: elektrostatyczne filtry powietrza ELIXAIR zapobiegają pokrywaniu się elementów grzejnych, wężownic klimatyzacji oraz kanałów wentylacji cząstkami brudu i kurzu, które są głównymi przyczynami awarii. Czystszy system działa wydajniej, co pozwala zaoszczędzić pieniądze zarówno na zużyciu energii, jak i na naprawach sprzętu. Stalowe filtry są trwałe oraz wielokrotnego użytku, co pozwala na oszczędności eksploatacyjne. Odporność mechaniczna jednostek ELIXAIR jest określona na 20-25 lat.
• Łatwość konserwacji i utrzymania czystości: Zamiast wymieniać standardowy filtr jednorazowy, filtr elektrostatyczny ELIXAIR należy po prostu okresowo czyścić, aby uzyskać najlepsze wyniki filtracji i optymalną wydajność. Dodatkowo zatrzymanie zabrudzeń przez filtr to rzadsza konserwacja całego systemu.
• Stała jakość filtracji: elektrostatyczna kaseta filtrująca ELIXAIR działa skutecznie przez cały czas, bez zapychania filtrów i strat wydajności.
• Korzyści zdrowotne: astmę, alergie i objawy ze strony układu oddechowego można znacznie zmniejszyć, gdy ekspozycja na brud, kurz, pyłki, zarodniki pleśni i łupież zwierząt jest kontrolowana i ograniczana do minimum dzięki pracy filtra elektrostatycznego.
• Przyjazne dla środowiska: ELIXAIR nie generuje ozonu ani innych niebezpiecznych odpadów wymagających specjalnej utylizacji.
• Bezpieczna obsługa - wszystkie szkodliwe mikroorganizmy są dezaktywowane w filtrze elektrostatycznym (stają się nieszkodliwe dla użytkownika), urządzenie posiada atest higieniczny PZH.

Urządzenia ELIXAIR nie tylko usuwają zanieczyszczenia z powietrza, ale również utrzymują stężenie CO2 na optymalnym poziomie oraz emitują niewielką prozdrowotną dawkę jonów ujemnych, która m.in. wpływa na lepsze samopoczucie oraz lepszą koncentrację osób przebywających w pomieszczeniach z działającym filtrem ELIXAIR.


MONTAŻ
Modele ELIXAIR E1250 i ELIXAIR E416 zaprojektowano z myślą o montażu w ciągu wentylacyjnym, bez konieczności zachowania prostych odcinków przed i za filtrem. Kompaktowa konstrukcja sprawia, że filtry są dedykowane zarówno do przemysłowych, jak i domowych instalacji wentylacji mechanicznej. Stanowią idealne uzupełnienie systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Są rekomendowane wszędzie tam gdzie jakość powietrza ma znaczenie, do biur, hoteli, sal konferencyjnych, restauracji, budynków użyteczności publicznej takich jak: szkoły, szpitale, centra handlowe, zakłady przemysłowe, poczekalnie, ale również do domów mieszkalnych.

Zakres filtracji powietrza ELIXAIR to 99,8% przy wielkości zanieczyszczeń o wielkości nawet 0,01 μm - odpowiada to poziomowi F9 wg klasyfikacji skuteczności filtrów zgodnie z normą PN EN 779:2012.

PODWYŻSZONY POZIOM BEZPIECZEŃSTWA I ZDROWIA
Stosowanie filtrów elektrostatycznych w systemach wentylacyjnych nabrało nowego znaczenia w okresie pandemii koronawirusa. Główny Inspektor Sanitarny przekazał Ministrowi Zdrowia zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH mające na celu ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się Covid-19 przez systemy HVAC. W zaleceniach tych możemy przeczytać, że skuteczne w oczyszczaniu powietrza z czynników biologicznych są filtry elektrostatyczne, takie jak ELIXAIR i zaleca się ich stosowanie.

Poniżej kilka przykładów zastosowania jednostek ELIXAIR w przypadku rekuperacji domowej.



Przykład 1. Zamontowanie jednostki ELIXAIR przed systemem rekuperacyjnym - to lepsza ochrona wywiewnika, niższe opory powietrza z uwagi na brak filtra F1, częstsza potrzeba mycia filtrów zasadniczych.

 


Przykład 2. W tym przypadku czyszczenie filtra zasadniczego zależna będzie od emisji na zewnątrz. Pełna ochrona wymiennika i oczyszczanie powietrza wewnątrz oraz na zewnątrz. Brak konieczności montowania filtrów F1i F2, bardzo niskie koszty eksploatacji, mniejsze opory powietrza i niższe zużycie energii.



Przykład 3. Zamontowanie jednostki ELIXAIR za rekuperacją to sytuacja, w której: niepotrzebny jest filtr wstępny w ELIXAIR, jest wysoka skuteczność oczyszczania, krótsza żywotność filtra F1 rekuperacyjnego oraz większe opory z uwagi na dodatkowy filtry ELIXAIR.

 


Przykład 4. W tej sytuacji mamy: czyste kanały wentylacyjne, niskie koszty eksploatacji (brak filtrów F1 i F2), oczyszczanie powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, częste czyszczenie filtrów ELIXAIR, mniejsze opory powietrza i niższe zużycie energii, pełną ochronę wywiewnika.

 

 

 

 

Więcej: https://oczyszczanie-powietrza.pl/produkty/