"It's hard to stop a Trane"

Firma Trane została założona w 1913 roku przez Jamesa Trane’a i jego syna Reubena. Kamieniem milowym w rozwoju firmy stało się zaprojektowanie i wdrożenie wydajnego grzejnika konwektorowego TurboVac w 1925 roku, który z powodzeniem zastępował ciężkie nieporęczne żeliwne grzejniki z tamtych czasów. Pierwsze urządzenie klimatyzacyjne (Trane Cooler Unit) Trane powstało w 1931 roku. W 1938 roku firma produkuje pierwsze chłodzone wodą agregaty wody lodowej z napędem bezpośrednim o nazwie Turbovac. Rozpoczęcie produkcji tej "maszyny chłodniczej" stało się początkiem długiego łańcucha innowacji, prowadzącego do aktualnego CenTraVac – systemu klimatyzacji Trane przeznaczonego dla obiektów komercyjnych, jednego z najbardziej energooszczędnych rozwiązań klimatyzacyjnych dla dużych budynków, które zdobyło tytuł "Best of the Best" przyznawany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Od roku 1950 Trane produkuje sprężarki, w które wyposaża własne urządzenia, w tym od roku 1988 w sprężarki typu Scroll.
Dzięki przejęciu Sentinel Electronics w latach 70-tych, Trane jako pierwszy na świecie producent urządzeń klimatyzacyjnych i chłodniczych, wyposaża wszystkie swoje urządzenia w zintegrowane układy sterowania i regulacji (Trane Integrated Comfort).
W 1982 roku Trane nabywa cały dział klimatyzacji General Electric, co spowodowało rozszerzenie oferty o szeroką gamę urządzeń komfortu mieszkaniowego.
W 1984 roku Trane została przejęta przez American Standard Inc. i stała się jedną z firm amerykańskiej korporacji American Standard Companies. Po podziale trzech dywizji ASC, w listopadzie 2007 roku wraca Trane Inc. Rok później Trane zostaje nabyta przez Ingersoll Rand w sprzedaży gotówkowej oraz giełdowej i pozostaje częścią Ingersoll Rand do dzisiaj.

Produkty Trane są sprzedawane poprzez sieć niemal 200 biur sprzedaży w ponad 100 krajach na całym świecie. W kilkudziesięciu fabrykach rozlokowanych na całym świecie, zatrudnia ponad 26.000 pracowników. Biuro Trane w Polsce (Trane Polska Sp. z o.o.) powstało w 1993 roku tak więc obchodzi w tym roku jubileusz 20 lat istnienia.
Trane z powodzeniem utrzymuje tytuł lidera z szeroką ofertą produktów od jednostek klimatyzacyjnych typu minisplit, poprzez centrale klimatyzacyjne, rooftopy, pompy ciepła, klimakonwektory, skrzynki VAV, po agregaty wody lodowej oraz agreagty absorpcyjne i gotowe systemy klimatyzacyjne.

Pełna historia firmy Trane znajduje się na specjalnej stronie upamiętniającej jubileusz 100-lecia: www.trane.com/commercial/100years

Na podstawie mat. Trane