Muzeum znajduje się w domu rodzinnym Madsa Clausena w Nordborgu (Dania), w sąsiedztwie obecnej fabryki. Rolą Muzeum jest zachowanie wyjątkowej historii przemysłu duńskiego. Teraz animuje i aktualizuje historię Danfoss - największej duńskiej firmy przemysłowej - poprzez efekty audiowizualne i cyfrowe. 

Peter Mads Clausen, przewodniczący Fundacji Bitten & Mads Clausen, która prowadzi Muzeum, powiedział: - Z największym szacunkiem kultywujemy dotychczasową i piszemy najnowszą historię naszej firmy. Nasze dziedzictwo wspiera realizację DNA firmy Danfoss. Odzwierciedla nasz sposób myślenia, naszą politykę dotyczącą społecznej odpowiedzialności biznesu, naszą wiarygodność oraz nasze znaczenie. Jeśli chcemy stworzyć podwaliny pod własną przyszłość, musimy pamiętać o naszych początkach.

 

Muzeum Danfoss - teraz w nowoczesnej wersji. Grafika: Kvorning Design & Communication

 

Jako młody chłopak, Mads Clausen spędził czas w warsztacie swojego pradziadka i właśnie tam zaczęła się jego przygoda z inżynierią. W jadalni znajduje się stół, w którym opowiedział rodzicom o swoich pomysłach. Na poddaszu jest pierwsze i ulubione biuro Madsa Clausena, z którego korzystał do swojej przedwczesnej śmierci w 1966 roku, gdzie przetestował pierwszy zawór rozprężny w wiadrze z wodą, która spłynąęła do jadalni poniżej. Mads Clausen został zbesztany za mokrą podłogę, ale zawór był szczelny, a w 1933 roku pojawił się Danfoss.

Muzeum Danfoss może pochwalić się zarówno ilością, jak i jakością prezentowanych materiałów historycznych. Od samego początku swojego istnienia firma mogła liczyć na oddane, myślące przyszłościowo osoby, które dostrzegały konieczność zachowania przedmiotów opowiadających historię przemysłowej przygody firmy Danfoss. Dzięki Związkowi Historycznemu Danfoss (Danfoss Historical Association) wielu byłych pracowników firmy udziela się wolontaryjnie dla muzeum dokładając starań w celu kultywowania naszej wspólnej historii.

Muzeum działa pod patronatem Archiwum Historycznego Danfoss (Danfoss Historical Archives) będącego w posiadaniu ponad 60 tysięcy czarno-białych fotografii, 100 tysięcy negatywów oraz 40 tysięcy starych zdjęć przechowywanych na szklanych tabliczkach. Zbiory zawierają ponadto fotografie cyfrowe oraz ponad 100 tysięcy źródeł pisanych i przedmiotów, w tym: wszystkie historyczne produkty Danfoss, takie jak pierwszy zawór rozprężny, pierwszy termostat grzejnikowy, pierwszy napęd VLT oraz pierwszy silnik hydrauliczny.

 

Fot. główne: Oryginalne gospodarstwo w Nordborgu, w którym Danfoss rozpoczął działalność, jest obecnie muzeum firmy.