Technologia (Ogrzewnictwo)

nZEB w Polsce - budownictwo energooszczędne 2020

Budynko o bardzo niskim lub "niemal zerowym zużyciu energii" (nZEB) będą obowiązkowe dla wszystkich nowych konstrukcji od 2020 roku mocą europejskich przepisów dotyczących budynków (EPBD) oraz efektywności energetycznej (EED). Wymaga to od krajów europejskich opracowania szczegółowych planów rozwoju i wdrożenia budownictwa niskoenergetycznego do 31 grudnia 2020.

Bydgoszczanie mogą wymienić piec węglowy z dotacją

O dofinansowanie z Urzędu Miasta mogą ubiegać się mieszkańcy Bydgoszczy posiadający piece lub kotły opalane węglem. Wysokość wsparcia wynosi 70% poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 3 000 zł. Wnioski o udzielenie dotacji na wymianę ogrzewania można składać do listopada  2013 roku.  

Kominek z płaszczem wodnym czy bez?

Wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jako równoległe do kotła źródło ogrzewania domu stało się już standardem. Jak połączyć kominek z płaszczem wodnym pracujący w systemie otwartym z kotłem c.o. pracującym zazwyczaj w układzie zamkniętym? Może lepszy wybór to ogrzewanie podłogowe z kominkiem otwartym? Rafał Durda, ekspert z firmy TECE, wskazuje jak zestawić poszczególne elementy systemu grzewczego, tak by instalacja funkcjonowała prawidłowo i spełniała nasze oczekiwania co do komfortu cieplnego w domu.

SFP - Moc właściwa wentylatorów

Moc właściwa wentylatorów. Maksymalna moc wentylatorów. Moc wyjściowa wentylatorów. Maksymalna moc właściwa wentylatora. Specific Fan Power. SFP

Stowarzyszenia, związki i inne organizacje HVACR

Lista polskich i zagranicznych instytucji zrzeszających branżę HVACR i branże pokrewne. Stowarzyszenia, fora, instytuty, zakłady, organizacje, izby, koła, korporacje, zrzeszenia, klastry, federacje, związki, urzędy, agencje, fundacje...  

Wady i zalety rekuperacji

Czy warto montować rekuperator? Przeczytaj zanim kupisz centralę z odzyskiem ciepła. Wady i zalety rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Strefy klimatyczne Polski i temperatury obliczeniowe

Mapa stref klimatycznych wg PN-EN 12831. Projektowa temperatura zewnętrzna. Średnia roczna temperatura zewnętrzna. Projektowa temperatura wewnętrzna. Okres letni i okres zimowy wg PN-82/B-02403.