Technologia

Nowe standardy przesyłu materiałów ściernych lub innych towarów trudnych w transporcie pneumatycznym

Poliuretan to coś więcej niż tylko uniwersalna pianka. Od lat 60. ubiegłego wieku to wyjątkowe syntetyczne tworzywo przechodzi gwałtowne przemiany i kontynuuje swój niepowstrzymany, zwycięski marsz w świecie przemysłu. Dzięki szczegółowej wiedzy o właściwościach poliuretanu oraz dostępnym i zaawansowanym technologiom jego obróbki możemy go dziś wszechstronnie wykorzystywać. Ze względu na wyjątkowe właściwości ten nowoczesny materiał jest coraz częściej stosowany w produkcji węży elastycznych.

Rekuperator w domu - wentylacja i energooszczędność

Sprawna wentylacja to gwarancja właściwego klimatu pomieszczeń i dobrego samopoczucia mieszkańców. Skuteczne działanie wentylacji w budynkach energooszczędnych jest w stanie zapewnić system nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja).

Ile można zaoszczędzić na pompie ciepła?

Odpowiednio dobrany system grzewczy powinien zapewniać optymalną temperaturę przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Prognozy są obliczane przez specjalistów na podstawie szczegółowych danych. Chcąc jednak zobaczyć, na jakiego rzędu oszczędności możemy liczyć w związku z instalacją pompy ciepła, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora. Wybierając pompę ciepła, musimy przede wszystkim dostosować jej wydajność do faktycznego zapotrzebowania energetycznego budynku. Liczne przykłady pokazują, że zarówno urządzenie o zbyt słabej mocy, jak i zbyt dużej będzie generowało niepotrzebne straty. Producenci urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii chcąc ułatwić potencjalnym użytkownikom oszacowanie korzyści płynących z ekologicznych instalacji, zamieszczają na swoich stronach internetowych proste aplikacje, które pozwalają zrobić to we własnym zakresie.

Nadmiar wilgoci i metody jej usuwania - cz. I

Wilgoć, to popularne określenie wody zawartej w powietrzu, której zawartość (wilgotność) podaje się zwykle w jednostkach względnych, przyjmując za 100% maksymalną koncentrację pary wodnej, od której w danych warunkach rozpoczyna się jej skraplanie. Może ona występować w postaci aerozolu lub pary wodnej. W naszym klimacie średnia wilgotność utrzymuje się na poziomie 67,5% do 75%.

Meble chłodnicze - charakterystyka, zasady doboru, eksploatacja

Meble chłodnicze stanowią wyposażenie działających obecnie i powstających sklepów branży spożywczej różnej wielkości, w tym przede wszystkim największych supermarketów i hipermarketów. Należą do nich lady, regały i szafy chłodnicze oraz wyspy mroźnicze. W zależności od wielkości sklepu, rodzaju sprzedawanego asortymentu towaru oraz ilości i rodzaju zamontowanych mebli chłodniczych wymagane jest doprowadzenie odpowiedniej mocy chłodniczej.  

Łączenie rur bez lutowania w chłodnictwie i klimatyzacji - metoda Vulkan-Lokring

Uciążliwe lutowanie lub spawanie przy łączeniu rur jest niekomfortowe, a przy niektórych czynnikach nawet niebezpieczne. Każde lutowanie wiąże się z czasochłonną pracą. Dlatego warto zainteresować się idealnym rozwiązaniem dla serwisantów chłodnictwa i klimatyzacji – łączenie rurek metodą Vulkan Lokring – bez lutowania. Połączenia Vulkan Lokring są czyste, bezpieczne i szybkie.

Lodówka

Kiedy powstała lodówka? Jak działa lodówka? Informacja dla dzieci i... nie tylko

Nielegalne czynniki chłodnicze w Polsce: przemyt R22 i fałszywy R134a

Przemyt zawsze był, jest i pewnie będzie – bo pokusa finansowa może być bardzo silna… Kilkanaście lat temu, gdy wycofywano z użycia CFC, to w statystykach nielegalnego wprowadzania do obrotu – przemyt czynnika R12 do Stanów Zjednoczonych plasował się na drugim miejscu pod względem wartości, zaraz za narkotykami. Dzisiaj skala problemu stosowania nielegalnych czynników chłodniczych jest nieporównywalnie mniejsza, lecz wciąż występuje zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej.

Klimatyzatory GALANZ - najtańsze splity na rynku

Klimatyzatory mają za zadanie utrzymanie parametrów powietrza wewnątrz pomieszczenia na określonym poziomie komfortu cieplnego, niezależnie od parametrów powietrza na zewnątrz. Ponadto zapewniają oczyszczanie i odwilżanie powietrza.

Kriogenika w zastosowaniach przemysłowych, medycznych i badawczych

W niskich temperaturach ulegają zmianie liczne własności materiałów w tym biologicznych. Obecnie technologie kriogeniczne stają się szeroko stosowane zarówno w przemyśle jak medycynie, rolnictwie, przetwórstwie spożywczym i badaniach naukowych. Pokażemy, w jaki sposób w temperaturach kriogenicznych zmieniają się własności materiałów i jak można praktycznie wykorzystać technologie kriogeniczne w różnych dziedzinach. Szczególna uwagę zwrócimy na przemysł gazów technicznych, zastosowania medyczne, przetwórstwo i konserwacje żywności oraz badania naukowe. Omówimy niektóre perspektywiczne zastosowania kriogeniki i nadprzewodnictwa, nad którymi obecnie prowadzone są prace badawcze.  

Komory chłodnicze - komory mroźnicze

W artykule przedstawiono podstawowe informacje na temat komór chłodniczych. Dokonano ich klasyfikacji oraz opisano zasady i wymagania techniczne zapewniające właściwe warunki przechowywania produktów w komorze. Podano m.in. sposób obliczenia współczynnika k dla przegród zimnochronnych, a także zalecane grubości izolacji ze styropianu i pianki poliuretanowej.  

Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja - na zdrowie? Nieco inaczej o klimatyzacji na stronach portalu HVACR.pl - z medycznego punktu widzenia.  

Klimatyzacja hal basenowych

Projektując halę basenową i basen należy kompleksowo rozpatrywać zjawiska związane z uzdatnianiem wody w basenie oraz powietrza w hali. Parametry powietrza hali basenowej tj. wilgotność i temperatura ściśle wiążą się z temperaturą wody basenowej. Ważne jest więc dobranie urządzenia klimatyzacyjnego dla zachowania odpowiednich parametrów powietrza w hali basenowej, oszczędności energii oraz dobrego samopoczucia użytkowników. Problemy te muszą zostać rozwiązane na etapie projektowania hali, aby koszty energetyczne nie przekroczyły dopuszczalnej wartości, a zimne powietrze i pokryte parą szyby okienne nie pozwalały cieszyć się kąpielą. Łączy się to z prawidłowo zaprojektowaną klimatyzacją hali basenowej.